Týden offline očima 4 teenagerů v novém dokumentárním filmu

Nakolik moderní technologie ovlivňují naše životy sleduje optikou teenagerů nový dokument Offline. Půlhodinový snímek vznikl v létě 2019 na Katedře multimédií Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze. Kromě pohledů do každodenního života 4 lidí ve věku 16-20 let nabízí také komentáře z řad specialistů.

„Chtěli jsme poukázat na to, že se vše točí okolo moderních technologií, a že už si bez nich nedokážeme představit svůj život. V mnoha případech nám moderní technologie zjednodušují běžný den, ale na druhou stranu nám berou hodně času,“ popisuje záměr filmu vedoucí Katedry multimédií FIS, Ing. Zdeněk Vondra, Ph.D. Proto se spolu se svým kolegou Ing. Pavlem Michalikem, režisérem dokumentu a pedagogem na Katedře multimédií, rozhodli oslovit mladé lidi, kteří by byli ochotni si život bez technologií na jeden týden zkusit. „Jako tvůrce mě zajímá, jestli si dnešní mladí lidé uvědomují, že mají možnost volby mezi životem online a životem offline,“ dodává Ing. Pavel Michalik.

Účastníci výzvy měli kromě odpojení ještě jeden úkol, totiž zaznamenávat každý den svoje pocity a zážitky v rámci videodeníku. Když jste bez internetu, bez hudby, bez filmů a seriálů a bez jakékoliv komunikace s okolím, může se váš život obrátit naruby. “Včera mě hodně naštvalo, že jsem si koupila knížku, fakt tlustou, a za celý den jsem ji přečetla” popisuje svoje zážitky Kristýna (16), jedna z účastnic výzvy. “Je mi bez toho líp, protože mnohem víc se soustředím na přítomnost,” dodává Jirka (20). Zážitky zúčastněných jsou doprovázeny komentáři psycholožky Mgr. Alžběty Protivanské, adiktologa Mgr. Jaroslava Vacka a profesora Ing. Václava Řepy, CSc. z Katedry informačních technologií. „Nakonec jsem díky filmu výrazně upravil své zacházení s mobilem i já,“ shrnuje své dojmy režisér Michalik.

Premiéra dokumentárního filmu Offline proběhla ve čtvrtek 7. 11.2019 na Vysoké škole ekonomické v Praze. Dokument vznikl v rámci projektu na popularizaci IT oborů – TojeIT, na kterém spolupracuje FIS s Technickou univerzitou v Liberci a Univerzitou Hradec Králové.

U příležitosti promítnutí dokumentu byla odprezentována také výzva #odpojse, která dává možnost uvědomit si, jakým způsobem moderní technologie zasahují do našich životů a jakou mírou nám mnohé věci usnadňují.

21. února 2020 vyšel v MF Dnes rozhovor s režisérem Pavlem Michalikem, který si můžete přečíst v rámci premium předplatného zde.


Chcete dokument Offline vidět celý? Zajímá vás, jak to vypadá, když se 4 teenageři na 7 dní totálně odpojí? Pozvěte si nás k vám do školy nebo přijďte za námi a my vám dokument promítneme a následně i podiskutujeme o tématu, třeba i s odborníky z oboru psychologie a adiktologie. Napište nám na e-mail kme@vse.cz!

Anotace dokumentu:

Čtyři teenageři, běžný život, škola, práce a týden života zcela bez internetu. Co vše jim sedm dní off-line přinese? A dokážou týden bez sítí vydržet?

Jak vypadá život dnešních teenagerů, když se ocitnou bez připojení k internetu? Co vše pro ně život on-line znamená? Jsou na něm závislí nebo ne? Co jim takový život přináší a co jim bere? Vědí to? A jsou schopni řídit své životy sami nebo jim převážnou většinu činností určuje bzučení mobilů?

Zamyšlení nad tím, jak fungovat v době on-line a při tom zůstat svobodný.

Režie: Pavel Michalik

Dramaturgie: Ondřej Kepka

Produkce: Zdeněk Vondra

Výkonná produkce: Alžběta Gabrielová

Kamera: Viktor Karban

Zvuk: Jakub Ruschka a Jan Volejníček

Distribuce: Katedra multimédií Vysoké školy ekonomické v Praze

Dokument byl financován z centralizovaného rozvojového programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.