Májové slavnosti ve Středočeském kraji

Katedra multimédií realizovala v roce 2018 projekt „Videodokumentace májových slavností ve Středočeském kraji“, jehož výstupem je středněmetrážní dokument o průběhu májových slavností v této lokalitě. Cílem projektu je dokumentace a popularizace vybraného projevu tradiční lidové kultury v oblasti Středočeského kraje. Vybraným projevem jsou májové slavnosti a s nimi spojené tradice obsahující slavnostní průvody a “stavění májky”.

Na projektu se podíleli lektoři Katedry multimédií a studenti oboru Multimédia v ekonomické praxi.

 

Název vzniklého díla: Májky – dokument o májových slavnostech ve Středočeském kraji

Anotace dokumentu: Folklor a tradice v životě současného mladého člověka. Proč jsou dnešní mladí lidé ochotni věnovat tolik času a energie přípravě Staročeských májů? Jak souvisí plodnost, láska a erotika s břízami a Májovým stromem? Co si o Májích myslí cizinci žijící v Čechách? A poslouchají dnešní mladí dechovku? Nejen na tyto otázky hledá dokument odpovědi mapováním průběh tradičních Májů ve třech obcích Středočeského kraje.

Na přípravě a průběhu tradičních i suchých Májů ukazuje dokument sociální vazby na dnešním venkově, proniká do osobní roviny účastníků slavností i pod povrch života jednotlivých obcí a zasazuje konání folklorních slavností do historického, lidového i liturgického kontextu moderní doby.

Stopáž díla: 21 min. 32 sek.

Režie: Pavel Michalik
Dramaturgie: Ondřej Kepka
Produkce: Petra Bedřichová
Distribuce: Katedra multimédií Vysoké školy ekonomické v Praze
Rok výroby dokumentu: 2019

 

Videodokument vznikl za podpory Ministerstva kultury České republiky, dotační program Podpora tradiční lidové kultury 2018, číslo projektu 26-1016/2018-LK/ORNK „Videodokumentace májových slavností ve Středočeském kraji“

Období řešení projektu: 1.3.2018 – 31.12.2018