17. ročník festivalu MultiFest byl tentokrát celý o divácích!

Dne 26. 1. 2024 se v kině Lucerna uskutečnil 17. ročník studentského festivalu MultiFest, který letos nesl název MulTYfest a jeho tématem byla interaktivita s publikem a vytváření formy a programu akce podle toho, jak by ji diváci sami chtěli mít. Tento MultiFest byl celý o divácích, kteří měli poprvé šanci ovlivnit podobu festivalu ještě předtím, než vstoupí do kinosálu. Součástí mohl být každý, i TY! Komunita multimédií na Instagramu hlasovala o dresscodu nebo například navrhovala moderátory, členy poroty a hlášky na rekvizity do fotokoutku. Také mohla veřejnost vůbec poprvé nominovat nejlepší fotky a výstupy z 2D grafiky a 3D grafiky, které se na akci vystavily. Novinkou tohoto ročníku bylo i zařazení výstupů z předmětu Zvuk a multimédia do soutěžního programu. Večer moderovali lektoři zmíněného předmětu, Jan Volejníček a Jakub Ruschka.

Během hlavního programu večera mohli návštěvníci zhlédnout videa krátkého rozsahu, jako například dokumenty, reportáže nebo i videoklip, dále také 2D a 3D animace. Poprvé za historii festivalu diváci měli šanci slyšet výstupy z předmětu Zvuk a multimédia, jehož lektoři akci letos i moderovali. Dále bylo možné vidět hrané filmy natočené studenty v posledních ročnících studia a celý večer byl završen vyhlašováním cen a afterparty přímo pod kinosálem v kavárně Lucerna.

Doprovodný program během přestávek zahrnoval jak tradiční hlasování o nejlepší fotografii, nejlepší grafiku a nejlepší 3D grafiku, které tentokrát nebyly vybrány vyučujícími nebo organizátory, ale samotnými návštěvníky akce v rámci nominací ještě před akcí. Součástí doprovodného programu byla také nová forma fotokoutku, kdy se návštěvníci mohli prostřednictvím speciální mobilní aplikace vyfotit do společného alba a následně si nechat vytisknout svůj zachycený pohled z večera. Na afterparty pak bylo možné zakoupit drinky v hlavních barvách vizuálu tohoto ročníku festivalu, které navíc nesly názvy vítězných studentských filmů z předchozích ročníků.

Cenu za nejlepší film dle diváků si odnesl snímek Za dveřmi od Zuzany Burianové, Adély Raškové, Kateřiny Báčové, Jáchyma Kareise a Kseniie Gorbunové. Speciální cenu poroty získal film Křídla od Denisy Melišíkové, Lenky Polové, Lucie Vávrové, Andrey Hauptové a Dominiky Hroncové. Dokument Z Bělohradu do Bělehradu od autorského dua Viktoria Oganesian a Petr Konopásek vyhrál cenu za nejlepší krátkometrážní výstup. Cenu za nejlepší animaci získala krátká 3D animace Zrození od Kateřiny Ouzké. Letos poprvé byla udělena cena i za nejlepší zvuk, kterou si odnesl výstup Ezosteron autorů Marka Maroviće, Ondřeje Macha, Petra Barvíka a Mikoláše Popovského.
Nejlepší 2D grafikou 17. MultiFestu byl zvolen plakát Jakuba Malenovského, nejlepší 3D grafikou rendery Mikoláše Popovského a nejlepší fotografií snímek Davida Macha.

Za organizací tohoto ročníku stály studentky Lucia Matulová, Alisa Akhmadullina, Emiliya Podaneva, Anna Demchenko a Sofia Permiakova.

Celá akce byla samozřejmě řádně zdokumentována, na fotografie a videoreport se můžete podívat níže.