Film Offline na stříbrném plátně v Opavě

Krátkometrážní dokumentární film Offline z produkce KME se probojoval do finále mezinárodního filmového festivalu T-film 2021, na kterém převzal Cenu Opavské kulturní organizace. Mezi dalšími filmy byl tak zařazený do promítacího pásma v Opavě, kde jej měla opět šanci zhlédnout široká veřejnost.

Film Offline poukazuje na míru závislosti dnešní mladé generace na technologiích, jako je internet nebo mobilní telefony. V rámci dokumentu se čtyři mladí lidé těchto technologií vzdali na jeden týden a následně se podělili o své zážitky. Že má tato toto téma velký přesah, dokazují také komentáře psycholožky Mgr. Alžběty Protivánské, adiktologa Mgr. Jaroslava Vacka a profesora Ing. Václava Řepy z katedry informačních technologií na VŠE, které ve filmu zaznívají.

Filmovému festivalu předcházel proces, během kterého si základní a střední školy vybíraly z 15 filmů. Po jejich zhlédnutí se jednotlivě ke každému dokumentu připojovala diskuze, během debaty k filmu Offline zaznívaly různé názory, které se týkaly dané problematiky. Ředitelka jedné ze škol, kde promítání probíhalo, dokonce uvedla, že si učitelé týdenní výzvu bez technologií nedovedou představit. Režiséra filmu Pavla Michalika naopak překvapily pozitivní reakce studentů, kteří už měli týdenní výzvy „zůstat v offlinu“ za sebou, nebo se jich minimálně chtěli zúčastnit. Závěrem režisér uvedl, že do budoucna by bylo jeho snem, aby se film Offline objevoval na školních plátnech i nadále, a přiměl tak učitele i studenty vyzkoušet týden bez internetu.

Příležitost zhlédnout film Offline má každý, a to na portálu Dafilms: https://dafilms.cz/film/13100-offline.

Foto: T-film