Studentské filmy zazářily na festivalech

Studenti Katedry multimédií slaví úspěchy na filmových festivalech. Na festivalu Rychnovská osmička uspěla netradiční pohádka „O Krejčíkovi“ i dokument ze slovenské přírody „Kút“.

Nejnověji natočeným filmem je 13-ti minutový snímek „O Krejčíkovi“, který tradiční verzi pohádky proměnil v hranou loutkohru s LGBT tematikou. Krátký film natočený Adamem Vlachem dostál druhého místa v rámci 62. ročníku mezinárodní soutěže Rychnovská osmička. Příběh mladého Krejčíka, který se zamiluje do prince, by se tak podle producentky filmu Báry Fotrové, mohl stát první českou gay pohádkou. Toto netypické ztvárnění se na sociálních sítích muselo vypořádat s překvapeným publikem: „Když jsme sháněli herce, tak jsme kromě podpůrných reakcí sklidili i velkou dávku hejtu,“ popisuje situaci produkční Bára. Naproti tomu děti, které pohádku zhlédly, prý nebyly netradiční love story až tak překvapené: „Nejvíce se divily tomu, že Krejčík byl o hlavu menší než princ.“ Momentální výzvou pro moderní pohádku Adama Vlacha je přidat k ní anglické titulky a přihlásit ji do dalších soutěží. 

Dalším úspěšným projektem je melancholický „Kút“ studentů Petra Galbavého a Jonáše Sudakova zachycující atmosféru života tiché ulice v podhůří slovenských Roháčů. Dokument oslavil úspěch v soutěži Rychnovské osmičky, kde mu porota udělila čestné uznání. Peter Galbavý, který v těchto koutech prožil své dětství, popisuje zážitky ze setkání s místními obyvateli: „Když člověk vidí, jak dokážou být lidé pracovití a skromní, je to něco, co si člověk nese s sebou i v osobním životě. Takové zážitky mě vždycky vrátí nohami na zem.“ Konceptuální dílo propojující folklórní hudbu, básně a pocitové záběry tamního života připomíná jeho krásy i těžkosti a navrací diváka zpět ke kořenům.

Studentům k jejich úspěchům gratulujeme a těšíme se na další vaše díla.

     

 

Prohlédněte si další úspěchy našich studentů