Studentské filmy zazářily na festivalech

Studenti Katedry multimédií slaví úspěchy na filmových festivalech. Ať už se jedná o filmy natočené v minulosti nebo o čerstvé počiny, ocenění získaly hned tři snímky. Každý se věnuje odlišné tematice a dokážou vás překvapit, rozesmát nebo přenést do klidných koutů Slovenské přírody.

 

Nejnověji natočeným filmem je 13-ti minutový snímek „O Krejčíkovi“, který tradiční verzi pohádky proměnil v hranou loutkohru s LGBT tematikou. Krátký film natočený Adamem Vlachem dostál druhého místa v rámci 62. ročníku mezinárodní soutěže Rychnovská osmička. Příběh mladého Krejčíka, který se zamiluje do prince, by se tak podle producentky filmu Báry Fotrové, mohl stát první českou gay pohádkou. Toto netypické ztvárnění se na sociálních sítích muselo vypořádat s překvapeným publikem: „Když jsme sháněli herce, tak jsme kromě podpůrných reakcí sklidili i velkou dávku hejtu,“ popisuje situaci produkční Bára. Naproti tomu děti, které pohádku zhlédly, prý nebyly netradiční love story až tak překvapené: „Nejvíce se divily tomu, že Krejčík byl o hlavu menší než princ.“ Momentální výzvou pro moderní pohádku Adama Vlacha je přidat k ní anglické titulky a přihlásit ji do dalších soutěží. 

 

Dalším oceněným snímkem čerstvého absolventa Multimédií v ekonomické praxi, kazachstánského režiséra Igora Soboleva, je „Plán F“, hospodská komedie o rychlém cashi. Přestože film vznikal již před dvěma lety, na uznání z řad filmové kritiky si musel chvíli počkat. Igor Sobolev vysvětluje, jak k takové nečekané situaci došlo: „Narazil jsem na portál Filmfreeway, kde jsem si vybral jedinou kategorii, do které šlo film přihlásit zadarmo. Byl jsem překvapen samotným faktem, že můj film postoupil do užšího výběru. Vůbec jsem nečekal, že získám první cenu.“ V rámci měsíčního Prague Film festivalu už Igor úspěch sklidil a v současné době přemýšlí o tom, že zkusí své štěstí i v rámci dalších festivalů. 

 

Posledním úspěšným projektem je melancholický „Kút“ studentů Petra Galbavého a Jonáše Sudakova zachycující atmosféru života tiché ulice v podhůří slovenských Roháčů. Dokument oslavil úspěch v soutěži Rychnovské osmičky, kde mu porota udělila čestné uznání. Petr Galbavý, který v těchto koutech prožil své dětství, popisuje zážitky ze setkání s místními obyvateli: „Když člověk vidí, jak dokážou být lidé pracovití a skromní, je to něco, co si člověk nese s sebou i v osobním životě. Takové zážitky mě vždycky vrátí nohami na zem.“ Konceptuální dílo propojující folklórní hudbu, básně a pocitové záběry tamního života připomíná jeho krásy i těžkosti a navrací diváka zpět ke kořenům.

 

Všem studentům k jejich úspěchům gratulujeme a těšíme se na další vaše díla.