Autorské právo a studentské výstupy v rámci KME

Tvoříte na předmětu nějaký výstup/dílo a zajímá vás, kdo k němu má autorská práva? Školní autorské dílo je dílo vytvořené studentem ke splnění povinností vyplývajících z jeho právního vztahu k VŠE. Výstupem/dílem se tedy rozumí výsledek tvůrčí duševní činnosti autora – např. multimediální výstup (zvukový záznam, zvukově-obrazový záznam, fotografie, grafika), fyzický produkt či projekt, který vytvoříte na předmětu, který se vyučuje na VŠE.

Autorem díla je fyzická osoba, která dílo vytvořila. V případě souborného díla jako celku též fyzická osoba, která je tvůrčím způsobem vybrala či uspořádala. V případě školního díla náleží autorská práva autorovi – studentovi, specifikem školního díla je, že je předpokládáno poskytnutí licence škole. Pouze s ohledem na specifičnost školního díla má škola na poskytnutí licence de facto vymahatelný nárok.

Škola má právo užívat školní dílo studenta i bez jeho svolení, a to k výuce nebo ke své vlastní vnitřní potřebě, tedy k obhajobě, jako vzor k výuce jiných studentů školy, k různým výstavám v prostorách školy a podobně, nikoliv ale k veřejnému šíření. Podmínkou je, že to nesmí být za účelem přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu.

Není-li sjednáno jinak, může autor školního díla své dílo užít či poskytnout licenci třetímu subjektu, pouze není-li to v rozporu s oprávněnými zájmy VŠE. Pokud by takto dosáhl většího zisku, je VŠE oprávněna požadovat, aby jí autor školního díla z výdělku jím dosaženého v souvislosti s užitím díla či poskytnutím licence přiměřeně přispěl na úhradu nákladů, které škole v souvislosti s vytvořením díla vznikly.

Zasílání výtvorů do soutěží a televizí

Pokud tedy vytvoříte film jako výstup z předmětu Audiovizuální komunikace, jeho autorem jste vy jako fyzická osoba a máte k filmu autorská práva, licenci k filmu vlastníte jak vy, tak VŠE a pokud byste film chtěli posílat například do televize je potřeba, aby VŠE poskytla televizi licenční smlouvu. Licenční smlouvu podepisuje za VŠE děkan fakulty a k jejímu zřízení je potřeba kontaktovat tajemnici KME.

Pokud plánujete nějaký váš výtvor posílat do soutěží, kde je potřeba poskytnout licenci je to to samé.

Tyto témata jsou mnohem hlouběji a praktičtěji vysvětleny v kurzu Autorské právo a průmyslové vlastnictví, který je povinným předmětem programu MvEP.

Autorská práva pedagogů a duševní vlastnictví

Pokud je pedagog v pracovním poměru se školou, pak cokoliv, co vytvoří, spadá do zaměstnaneckého díla. Čili není možné nakládat s dílem bez souhlasu školy. Pokud pracovní vztah skončí, dílo vzniklé za jeho působení spadá do duševního vlastnictví VŠE.

Blended learning a autorské právo – pro pedagogy

Jako lektoři se nemusíte obávat nedostatečného poučení v právní stránce e-learningu a blended learningu či ve výuce. Ve věci legislativy se jedná o určení vlastnictví a možnosti nakládání s vytvořenými e-learningovými materiály v souladu s právem ČR, zejména právem autorským.

Více informací se dozvíte na této stránce.

E-learningové výstupy včetně online výuky jsou upraveny novým ustanovením § 31a. Takovéto výtvory musí být studentům sdíleny pouze ve školním zabezpečeném prostředí – tedy např. uložením v Teams nebo Sharepointu, tak, aby je studenti mohli číst, ale ne stáhnout, tedy sdílení e-mailem není dobrá volba. VŠE nepotřebuje mít pro užití takovýchto děl a jiných autorským zákonem chráněných materiálů licenci, učitel jen musí autora, popř. výkonného umělce a výrobce zvukového či zvukově-obrazového záznamu ocitovat – jméno autora/výkonného umělce/výrobce, název díla a pramen. Ovšem stále platí užití jen ve zabezpečeném prostředí.

Pokud by studenti či pedagogové chtěli takovýto výtvor, kde použili cizí díla, užívat i jinak, než ve výuce, např. v televizi, při promítání v kinech na soutěžích aj., kde je vstupné a přístup veřejnosti, musela by tam být licence.