Kolik si toho dokážete zapamatovat za 30 vteřin? Deskovka Obchoďák rychle odhalí, jestli je krátkodobá paměť vaší silnou stránkou

Právě jste obdrželi zprávu s nákupním seznamem, Váš mobil hlásí poslední procento baterky a obchoďák má těsně před zavíračkou. To však znamená jediné – v regálech se nachází omezené množství produktů. Zvládnete si zapamatovat všechny položky nákupního seznamu a nakoupit dřív než Vám potravina, pro kterou máte namířeno, zmizí před očima? Tohle je příběh schovaný v deskové hře Obchoďák, která v pouhé půl hodině dokáže hráčům ukázat, jak jsou na tom s krátkodobou pamětí a jestli by tuto výzvu zvládli!

Obchoďák byl původně výstupem Andrey Hauptové, Dominiky Hroncové a Kateřiny Ouzké z předmětu Základy herního designu. Po sklizení úspěchů jak ve škole, tak při všech testováních, se rozhodly, že hru vydají ve větším množství než jen jeden prototyp. Proto se k nim přidaly Lenka Polová, Denisa Melišíková a Lucie Vávrová, které jim pomáhaly s analýzou trhu, propagací a distribucí přes crowdfundingovou sbírku na platformě Donio.

Při propagaci se zaměřily na oslovení lidí, kteří tráví hodně času na mobilu a v důsledku toho se jim zhoršuje pozornost a krátkodobá paměť. Deskovka Obchoďák jim měla pomoci procvičit paměť a zlepšit soustředění. Pomáhat s problémem soustředění a pamětí chtěly nejen dospělákům, ale i dětem, u kterých by hra mohla být alespoň malou prevencí. Proto tým studentek na platformě Donio zařadil také prvek dobročinnosti: a to formou zakoupení hry pro dětské domovy, do kterých autorky hru po jejím vydání samy odnesou. Samotnou hru Obchoďák bylo možné si v průběhu kampaně vyzkoušet na vícero akcích deskohraní, kde zaznamenala úspěch a odnesla si spoustu pozitivních ohlasů, a ve finále i zákazníků.

A jak přesně hra vlastně funguje? Úkolem je zapamatovat si 9 položek z nákupního seznamu, který Vám přišel těsně před vybitím mobilu esemeskou, a následně se vydat do uliček obchoďáku. V každém kole hodí kostkou jeden hráč a číslo, které padne, určí všem hráčům v daném kole počet políček, o které se mají pohnout. Hráč, který zrovna hází, má v daném kole navíc jednu výhodu podle čísla, které na kostce padlo. Poté, co hráči nakoupí, musí projít pokladnou a opustit obchoďák. Hra končí v momentě, kdy ve hře zbývá poslední hráč. Nakonec si hráči podle seznamů spočítají body za správně nakoupené položky a vítězem se stává ten s nejvíce body.

Zaujala vás hra Obchoďák? Rádi byste ji koupili pro sebe, své známe či právě do dětského domova? Přispějte do sbírky na Donio. Chcete se o hře dozvědět více? Kontaktujte Denisa Melišíková na obchodakdeskovka@gmail.com.