Vyprodané kino Atlas. Projekt „Musíš?“ pomáhá otevírat téma duševního zdraví mezi mladými lidmi
Život mladých lidí je plný výzev – práce, škola, vztahy, sport, seberozvoj a spousta dalších aktivit, které se snaží skloubit a zvládnout. Hektický život a vysoké nároky, které jsou na mladé kladeny, mohou vést k dlouhodobému stresu, zdravotním problémům nebo syndromu vyhoření. S touto myšlenkou vznikl dokument „Musíš?“ studentů VŠE, Jakuba Kršňáka a Michaely Ondrákové; jehož poselství se studenti z Multimediálního projektového semináře rozhodli šířit dál.
Projekt „Musíš?“ studentek vedlejší specializace Michaely Ondrákové, Barbory Bečicové, Evy Materlínové, Barbory Schmiedové a Michaely Jirků si klade za cíl zvýšit povědomí o problematice duševního zdraví mezi studenty vysokých škol a mladými lidmi, a povzbudit je k zastavení a zamyšlení se nad otázkou: „Musíš?“ Prvním krokem k pozitivní změně je uvědomění si problému. Právě toho se projekt snaží dosáhnout prostřednictvím aktivit na sociálních sítích a pořádáním odborných diskuzí spojených s projekcí dokumentu „Musíš?“ na vysokých a středních školách.
V průběhu semestru se podařilo projekt úspěšně prezentovat na Univerzitě Karlově v rámci Dne duševního zdraví, na Vysoké škole ekonomické a na Univerzitě Hradec Králové. Akce s názvem „Když je VŠEho moc aneb jak se při studiu nezbláznit“ na Vysoké škole ekonomické (VŠE) potvrdila, že myšlenka a téma dokumentu jsou pro studenty velmi aktuální; zúčastnilo se jí přibližně 200 studentů. Kromě prezentace dokumentu byly účastníkům představeny výsledky dotazníkového šetření týkajícího se duševního stavu studentů VŠE. Celá akce byla zakončena workshopem od iniciativy Nevyhasni, který poskytl studentům praktické rady a tipy na zvládání stresu a načerpání energie do dalšího semestru.
Projekt se nezaměřil pouze na vysoké školy. Promítání dokumentu a následná diskuze na pražském Gymnáziu Arabská ukázaly, že otázka duševního zdraví a syndromu vyhoření se týká i žáků středních škol. „Ohlasy byly nejvíc, všichni říkali, že to je neskutečnej projekt, a že by se film měl promítat na každý střední nebo alespoň na gymplech. A já s tím upřímně souhlasím. Potom, co jsem viděl, kolik lidí se v tom našlo a kolika lidí se to týká,“ podotkl jeden z účastníků promítání na Gymnáziu Arabská.
Projekt „Musíš?“ poskytuje prostor pro otevřenou diskusi o duševním zdraví ve světě mladých. Přináší praktické tipy, jak pečovat o svou psychickou pohodu, a zvyšuje povědomí o důležitosti péče o vlastní duševní zdraví. Během posledních šesti měsíců se týmu projektu „Musíš“ podařilo prostřednictvím projekcí předat poselství dokumentu více než 300 mladým lidem a zvýšit sledovanost dokumentu na YouTube o 21 %.
Dokument „Musíš?“ vznikl v roce 2022 jako týmový projekt tří studentů – Michaely Ondrákové, Jakuba Kršňáka a Šárky Večerníkové – v rámci vedlejší specializace Multimediální komunikace na Fakultě informatiky a statistiky (FIS) na Vysoké škole ekonomické v Praze. V rámci 15. ročníku MultiFestu (festival multimediálních výstupů studentů Vysoké školy ekonomické v Praze) obdržel snímek speciální cenu poroty a umístil se jako třetí nejoblíbenější divácký film. Dokument sleduje příběhy tří mužů a jejich zkušenosti se stresem a potížemi týkajícími se duševního i fyzického zdraví. Celý dokument je ke zhlédnutí zde:
Projekt série projekcí dokumentu v rámci Multimediálního semináře vyvrcholil dne 14. března v 18:00 v kině Atlas, kdy mohli příznivci projektu zažít akci s názvem „Promítání na které (ne)musíš“. Studentský dokument zde byl poprvé promítán pro širokou veřejnost. „Od začátku jsme chtěli, aby se toto téma rozšířilo. Spojili jsme se s Nevyhasni a připravili skvělou akci, kterou chceme lidem ukázat, že v tom nejsou sami, a že je okej na chvíli zastavit a zvolnit tempo,” říká Michaela Ondráková autorka dokumentu a vedoucí projektu „Musíš?“. “Klíčové je si uvědomit, že je něco špatně. Na tom se pak dá postavit úplně cokoliv.” Programem a panelovou diskuzí provázel Karel Kovář (alias Kovy) a hosty panelové diskuze byli: psycholožka Barbora Riedl Černíková, mentorka Veronika Vendlová a protagonista dokumentu Milan Straka. Debatovalo se o duševním zdraví i nezdraví, vyhoření i znovu-zahoření, o dnešním hektickém světě i možnostech, jak zpomalit.
V dnešní hektické době zaměřené na výkon, představuje projekt „Musíš?“ katalyzátor pozitivních změn vtom, jak mladá mysl, ale i celá společnost, vnímá a řeší své duševní zdraví. Case study projektu „Musíš“ si můžete pustit zde: