Davide, děkujeme za vše!

David nás nečekaně opustil, David Tomášek :,( Skvělý pedagog, zvukař, hlasový kouč, moderátor, zpěvák, muzikant a hlavně náš velký kamarád. Ať už dělal cokoliv, vždycky se snažil být 100% precizní a u toho nás bavit. Davidovi neustálé hrátky se slovy při každé příležitosti, byly legendární a nakažlivé. A David muzikant? To je nespočet báječných večerů. Je těžké popisovat smutek, pocity a myšlenky, které se nám teď honí hlavou, když odejde takový člověk, osobnost, pracant a umělec. Davide, budeš nám moc chybět, kolegům z katedry, kamarádům i studentům z multimédií.

Před dlouhými lety jsem se setkal s milým člověkem, který dokázal v každé situaci pobavit své okolí. Byl to absolvent zvukařiny na SAE institutu v Oxfordu, David Tomášek. David byl od začátku dobrý kamarád, milý člověk se svým typickým smyslem pro humor, který se vždycky točil okolo jazyka. Mnozí určitě znáte klasické hlášky jako “To je v kuřátku!” nebo “It goes. – To jde.” S Davidem jsme si padli lidsky prakticky okamžitě a měli jsme spoustu témat, o kterých se bavit.. Bylo až překvapivé, jak dokázal nadchnout každého dalšího člověka, kterého potkal. Rozdával úsměvy, i když bylo vidět, že je unavený. A když byl naopak v náladě, mohli jsme očekávat velkou akci! A to nemluvím o tom, když vytáhl klávesy nebo kytaru a začalo se hrát. Když si s člověkem sednete, je to paráda, ale když zjistíte, že se navíc zajímáte o podobné věci, jako třeba zvukařinu a hudbu, je to předzvěst něčeho velkého.

Když jsme v roce 2011 získali první akreditaci na bakalářský obor Multimédia v ekonomické praxi, hledali jsme pomoc s přípravou zvukového kurzu. Oslovil jsem tedy kamaráda Davida a z konzultace byla najednou spolupráce a Davidovo iniciativní převzetí otěží našeho zvukařského kurzu, které se ukázalo jako naprosto skvělé. Pokud čtete tento článek jako student nebo absolvent multimédií u nás, tak víte, co se dál dělo. David svojí pověstnou precizností připravil výuku obsahově i technicky náročného kurzu tak, že studenti chodili na jeho hodiny rádi. Velká část z nich tam chodila za ním, za atmosférou a vtipem, se kterým dokázal dostat zvukařinu mezi nejlépe hodnocené kurzy fakulty. David byl totiž jedním z těch pro-studentských pedagogů. Myslel vždycky na to, aby studenti měli maximální servis. Délka zadání, která psal, aby studenti věděli co mají přesně dělat, mnohdy udivovala kolegy i samotné studenty. Pozor! A u toho všeho byl vždy i Davidův plyšový tučňák! Maskot, kterého lidi z Davidova okolí také dobře znají.

Davidův vztah se studenty a smysl pro zábavu brzy přerostly v obsazení v mnoha studentských filmech a nakonec i v moderování studentské přehlídky filmů Multifest. “Multi-fist na to!”. Davida jako moderátora zbožňovali studenti i pedagogové. S Davidem jsme myslím všichni zažili spoustu a spoustu zábavy ve výuce, na multisrazech, na Multifestu, na seznamovacích kurzech pro prváky, kde svým hraním táhl večerní zábavu, nebo i v jeho pověstné zvukové chýši na nečekaných akcích i velkolepých grilovačkách. Nikoho z nás proto nepřekvapilo, že takový umělecký člověk se pustil do muzikálu a sklidil velký úspěch. Hrál, zpíval, pomáhal kolegům s hlasovým projevem i celému týmu se zvukařinou.

Od začátku roku 2020 se po usilovné práci a získání titulu M.A., opět na SAE institutu v Oxfordu, stal David akademickým pracovníkem Katedry multimédií u nás na FISu a společně jsme plánovali spoustu věcí. Chtěli jsme rozjet nový předmět hlasového koučingu, různé projekty i kurzy pro veřejnost. Tyto plány už bohužel nenaplníme… Davide děkujeme Ti za vše, byl jsi náš velký kamarád, úžasný kolega a měli jsme Tě všichni moc rádi.

Za Katedru multimédií

Zdeněk